Organizacja
Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, trwający od dnia 1 września danego roku do 31 sierpnia roku następnego z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący. Wyjątkami w przedszkolu są dni ustawowo wolne od pracy oraz soboty. Zmiany dotyczące przekształcenia lub likwidacji placówki dokonuje organ prowadzący z końcem danego roku szkolnego.
Organ prowadzący zobowiązany jest co najmniej na 6 miesięcy przed terminem podjęcia działań, zawiadomić o zamiarze i przyczynach podjętych działań rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola i Kuratora Oświaty.
Szczegółowa organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku określa arkusz organizacji przedszkola opracowany przez dyrektora przedszkola i zatwierdzony przez organ prowadzący.
Arkusz organizacji przedszkola zatwierdza organ prowadzący do dnia 29 maja danego roku, po uzyskaniu opinii organu nadzoru pedagogicznego i zakładowych organizacji związkowych będących jednostkami organizacyjnymi organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego albo jednostkami organizacyjnymi organizacji związkowych wchodzących w skład organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, zrzeszających nauczycieli.
W arkuszu organizacji przedszkola określa się w szczególności:
- liczbę oddziałów;
- liczbę dzieci w poszczególnych oddziałach;
- tygodniowy wymiar zajęć religii, języka mniejszości narodowej, etnicznej lub języka regionalnego;
- czas pracy przedszkola oraz poszczególnych oddziałów;
- liczbę pracowników ogółem, w tym pracowników zajmujących stanowiska kierownicze;
- liczbę nauczycieli wraz z informacją o ich kwalifikacjach;
- liczbę pracowników administracji i obsługi oraz etatów przeliczeniowych;
- ogólną liczbę godzin zajęć edukacyjnych lub godzin pracy finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący przedszkole, w tym liczbę godzin zajęć realizowanych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
W arkuszu organizacji przedszkola podaje się w podziale na stopnie awansu zawodowego, liczbę nauczycieli ubiegających się o wyższy stopień awansu zawodowego, którzy będą mogli przystąpić w danym roku szkolnym do postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego, oraz wskazuje się najbliższe terminy złożenia przez nauczycieli wniosków o podjęcie tych postępowań.
W szczególnych przypadkach dopuszcza się możliwość zmiany arkusza organizacyjnego. Zmiana wymaga zatwierdzenia przez organ prowadzący.
Dzienny czas pracy przedszkola, w tym czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki ustala Prezydent Miasta na wniosek dyrektora.
Przedszkole zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę przez pięć godzin dziennie, w godzinach od 7.00 do 12.00.
Przedszkole czynne jest 11 godzin dziennie od 6.00 do 17.00 od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.
Na wniosek rodziców, zgodnie z zapotrzebowaniem środowiska i możliwościami placówki czas pracy może być wydłużony, a koszty związane z realizacją takiego wniosku w pełni ponoszą rodzice.
Organizację pracy przedszkola określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora przedszkola na wniosek rady pedagogicznej, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy oraz oczekiwań rodziców /opiekunów prawnych/.
Na podstawie ramowego rozkładu dnia nauczyciele, którym powierzono opiekę nad danym oddziałem, ustalają dla tego oddziału szczegółowy rozkład dnia, z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań dzieci, biorąc pod uwagę założenia planów pracy.
Ramowy rozkład dnia
- Ramowy rozkład dnia w przedszkolu - dzieci młodsze [.docx, 15.10 kB]
- Ramowy rozkład dnia w przedszkolu - dzieci starsze [.docx, 15.54 kB]
Rozkład pracy z dziećmi w ciągu dnia może ulegać zmianie w zależności od potrzeb organizacyjnych.
Terminy przerw w pracy przedszkola ustalane są z organem prowadzącym (arkusz organizacji pracy przedszkola).
Przerwy w pracy przedszkola wykorzystywane są na przeprowadzenie prac poprawiających warunki bezpieczeństwa, prac modernizacyjnych, remontowych oraz okresowych czynności, które nie mogą być wykonywane podczas pobytu dzieci w przedszkolu.
Zakłada się możliwość zmniejszenia liczby oddziałów i ich czasu pracy w ciągu dnia w czasie przerw świątecznych i wakacyjnych, ferii zimowych w zależności od potrzeb rodziców, w okresie absencji dzieci i nauczycieli.
Liczba miejsc organizacyjnych w przedszkolu wynosi 100. W przedszkolu łącznie funkcjonują cztery oddziały.
Do realizacji celów statutowych przedszkole posiada:
- Sale zajęć dydaktycznych z wyposażeniem i sanitariatami;
- Salę zabaw ruchowych;
- Gabinety specjalistyczne;
- Ogród z wyposażeniem stałym;
- Szatnię dziecięcą;
- Kuchnię i zaplecze kuchenne z wyposażeniem;
- Pomieszczenia administracyjno – gospodarcze.
Przedszkole prowadzi dyżur wakacyjny w miesiącu lipcu lub w sierpniu. Informację o terminie dyżuru wakacyjnego umieszcza się na stronie internetowej przedszkola oraz na tablicy ogłoszeń dla rodziców.
Na dyżur wakacyjny przyjmowane są w pierwszej kolejności dzieci zamieszkałe na ternie miasta Bełchatowa i uczęszczające do przedszkoli samorządowych.
Zapisy na dyżur wakacyjny trwają od 1 do 20 maja.
Przyjęcie dziecka na dyżur wakacyjny, które zostało zgłoszone po upływie wyznaczonego terminu, może nastąpić w przypadku wolnych miejsc i jest uzależnione od decyzji dyrektora dyżurującego przedszkola.
Rodzic dokonuje zapisu dziecka w placówce, do której dziecko uczęszcza ze wskazaniem terminu pobytu oraz wyboru przedszkola dyżurującego.
Dyrektor placówki macierzystej przekazuje do placówki dyżurującej listę dzieci zgłoszonych z kopią „Wniosek zgłoszenia dziecka do przedszkola” wraz z załącznikami.
Okres dyżuru wakacyjnego nie jest okresem adaptacji dzieci, które będą uczęszczały do przedszkola od 1 września danego roku.
Warunkiem przyjęcia dziecka na dyżur wakacyjny do Przedszkola jest podpisanie Oświadczenia dotyczącego opłat wynikających z korzystania z wychowania przedszkolnego oraz spełnienie następujących kryteriów:
- rodzice/opiekunowie prawni dziecka pracują;
- uiszczenie opłaty za pobyt i wyżywienie dziecka 3,4,5-letniego w przedszkolu oraz dziecka 6-letniego za wyżywienie z góry do 6 dnia miesiąca, w którym odbywa się dyżur;
- niedokonanie wpłaty w wyżej wymienionym terminie jest równoznaczne z rezygnacją z korzystania z wychowania przedszkolnego i skutkuje skreśleniem dziecka z listy dyżuru wakacyjnego.
Zwrot nadpłaconej kwoty w przypadku nieobecności dziecka następuje na pisemny wniosek rodzica złożony do intendenta przedszkola do 15 września w roku, w którym dziecko uczęszczało na dyżur wakacyjny.
Wszystkie wersje tej strony:
W celu uzyskania dostępu do wersji archiwalnej strony skontaktuj się z redaktorem.
- 26-03-2024 - Edycja treści
- 25-03-2024 - Edycja treści
- 03-10-2022 - Edycja treści
- 01-07-2022 - Edycja treści
- 28-09-2021 - Edycja treści
- 02-10-2020 - Edycja treści
- 12-11-2019 - Edycja treści
- 15-11-2018 - Utworzenie treści
Statystyka odsłon tej strony:
Łączna liczba odsłon wszystkich wersji tej strony: 260